Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/share/GeoIP/GeoIP.dat) is not within the allowed path(s): (/usr/home/abmis/domains/ckkl.2ap.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev) in /usr/home/abmis/domains/ckkl.2ap.pl/public_html/administrator/components/com_coalawebtraffic/helpers/location.php on line 180 Ukazała się "Nawigacja powietrzna w zarysie"

Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej

Statystyki

1.png0.png4.png2.png2.png6.png
Dzisiaj102
Wczoraj327
Tygodniowo1836
Miesięcznie5624
Razem104226

Ile osób jest online?

1
Online

19-10-18

Menu użytkownika

Logowanie

Nawigacja powietrzna w zarysieZapraszamy do zapoznania się z najnowszą książką pt. "Nawigacja powietrzna w zarysie" autorstwa dyrektora Centrum dr hab. inż. nawig. Andrzeja Fellnera.  W książce zostały zaprezentowane zagadnienia teoretyczne i praktyczne z zakresu specjalności naukowej nawigacja powietrzna, z jednoczesnym dostosowaniem do praktycznie wykonywanych zadań przez personel latający i naziemny.

Ze wstępu:

Prowadzenie zajęć dydaktycznych ze studentami w wyższych uczelniach, ze słuchaczami kursów w certyfikowanych, lotniczych ośrodkach szkolenia oraz konieczność implementowania Aneksów ICAO, stosowania standardowej frazeologii lotniczej, przyjęcia międzynarodowych oznaczeń to tylko niektóre przesłanki determinujące konieczność opracowania nowego podręcznika z nawigacji powietrznej.

Przyjęty termin „Nawigacja powietrzna - Air Navigation” to wyraz szacunku i uznania dla poprzedników (P.V.H. Weems, Royal Air Force, Dowództwo Wojsk Lotniczych, JAA ATPL Training System) oraz odpowiedni dla wyłaniającej się aktualnie nowej dyscypliny wiedzy - nauki. Tym bardziej, że przeprowadzone konsultacje oraz badania metodą ekspertów, upoważniają do stwierdzenia, że szczegółowa nazwa nawigacji powinna być wyprowadzana od ośrodka, w którym się ją prowadzi np. lądowa, morska, kosmiczna, powietrzna. Argumentem popierającym powyższą tezę jest powołanie Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej - Polish Air Navigation Services Agency. Zasadne jest podanie, że uszanowano tradycje naszych przodków i zamiast nawigacji występuje w nazwie wyraz żegluga6, ale towarzyszy mu określenie powietrzna. Oznacza to, że powinno się stosować nazwę nawigacja - żegluga, ale jednak powietrzna.

"Nawigacja powietrzna w zarysie" opracowana została w oparciu o aktualnie obowiązujące międzynarodowe wymagania i zawiera niezbędny zakres wiedzy dla poszczególnych specjalistów lotniczych. Równocześnie ujmuje nawigację powietrzną jako wyłaniającą się dyscyplinę naukową, wymagającą systematyki i standaryzacji.

W literaturze polskiej od dłuższego już czasu odczuwa się brak ogólnego i w miarę kompletnego opracowania dotyczącego nawigacji powietrznej, które stanowiłoby podstawę dla powoływanych specjalności, kształcenia kadr, prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce. Wypełnienie braków w tym obszarze to cel tego opracowania.

ISBN: 978-83-7880-346-1

Liczba stron: 243

Format: B5

Oprawa: miękka

Rok wydania: 2016

Wydanie: I

Publikację można nabyć w Księgarni Internetowej Wydawnictwa Politechniki Śląskiej.

Zapraszamy jednocześnie do zapoznania się z wcześniejszymi artykułami pracowników KTL w zakładce "Publikacje KTL: Monografie i artykuły" oraz wybranymi publikacjami Katedry Technologii Lotniczych, które można nabyć na stronie Wydawnictwa Politechniki Śląskiej ("Prawno-techniczny leksykon lotniczy z akronimami" można nabyć w Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego oraz otrzymać pocztą). Okładki wybranych książek przedstawiamy poniżej:

PublikacjeCentrum

PublikacjeCentrumKsztacenia