Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/usr/local/share/GeoIP/GeoIP.dat) is not within the allowed path(s): (/usr/home/abmis/domains/ckkl.2ap.pl/public_html:/tmp:/usr/share:/usr/local/share/pear:/dev) in /usr/home/abmis/domains/ckkl.2ap.pl/public_html/administrator/components/com_coalawebtraffic/helpers/location.php on line 180 Odsłonięcie tablicy pamięci Eugeniusza Wróbla - współtwórcy Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa

Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej

Statystyki

1.png0.png4.png4.png3.png9.png
Dzisiaj20
Wczoraj295
Tygodniowo2049
Miesięcznie5837
Razem104439

Ile osób jest online?

1
Online

20-10-18

Menu użytkownika

Logowanie

Z okazji 10-lecia Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na nowym budynku szkolno-administracyjnym Agencji, odsłonięta została tablica poświęcona wiceministrowi transportu Eugeniuszowi Wróblowi - współtwórcy ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Odsłonięcia dokonała żona wiceministra Pani Lidia Wróbel wraz z towarzyszącymi jej córkami. Eugeniusz Wróbel był inicjatorem powstania Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej na Politechnice Śląskiej, którego Rady Naukowo-Programowej był Przewodniczącym.

Eugeniusz Wróbel był cenionym naukowcem i nauczycielem akademickim. Od 1974 roku pracował na Politechnice Śląskiej w Instytucie Informatyki. Od 7 listopada 2005 do 6 maja 2006 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, następnie do 3 grudnia 2007 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu. W ostatnich miesiącach życia z wielką pasją promował sprawy lotnictwa i całym sercem angażował się w szkolenie młodych kadr. Planował napisanie książki z zakresu lotnictwa dla studentów. Współtworzył ustawę o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, która wprowadziła polskich kontrolerów ruchu lotniczego w erę nowoczesnego, europejskiego zarządzania ruchem lotniczym.

Z okazji 10-lecia Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej na nowym budynku szkolno-administracyjnym Agencji, odsłonięta została tablica poświęcona wiceministrowi transportu Eugeniuszowi Wróblowi. W uroczystości brali udział przedstawiciele, między innymi: Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Sił Zbrojnych, narodowego przewoźnika PLL LOT, polskich portów lotniczych, a także instytucji i organizacji na co dzień współpracujących z PAŻP, dzięki którym możliwe jest zapewnienie przez Agencję bezpiecznego i płynnego ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej.

Przed 2007 rokiem instytucjami, które odpowiedzialnymi za kontrolę ruchu lotniczego w polskiej przestrzeni powietrznej, była Agencja Ruchu Lotniczego, działająca w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, wcześniej natomiast Zarząd Ruchu Lotniczego i Lotnisk Komunikacyjnych. Wydzielenie w 2007 roku z Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej związane było z koniecznością dostosowania rozwiązań organizujących kontrolę ruchu lotniczego w Polsce z unijnymi regulacjami. W ciągu dziesięciu lat działalności PAŻP kontrolerzy ruchu lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej obsłużyli blisko 6,5 miliona komercyjnych operacji lotniczych. Kolejne 1,6 miliona operacji lotniczych wykonywanych w przestrzeni niekontrolowanej obsłużyli w tym czasie informatorzy FIS PAŻP. Służba w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej trwa 365 dni w roku, 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Warto zaznaczyć, że w chwili obecnej w PAŻP zatrudnionych jest ponad 550 kontrolerów ruchu lotniczego, którzy codzienne obsługują do 2500 komercyjnych operacji lotniczych. Służby FIS Polskiej Agencji Żeglugi powietrznej zatrudniają blisko 80 informatorów służby powietrznej.